Interszekciók: közös metszéspontok keresése a képzőművészetben
Az alkotási technikák sokszínűsége, a műfajok harmonikus keveredése, a közös értékek felkarolása és a megtartó erejű összetartozás jelképezi a komáromi Limes Galériában április 22-én megnyitott Interszekciók című csoportos tárlatot. A Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete égisze alatt létrejött kiállításon 21 felvidéki és 19 erdélyi magyar képzőművész mutatkozott be.
Mint Kovács Csonga Anikó, a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesületének elnöke a megnyitón kifejtette: folytatva az előző elnök, Kopócs Tibor célkitűzéseit, az egyesület továbbra is törekszik a határokon átnyúló művészeti kapcsolatok erősítésére.
Ennek egyik állomása a jelenlegi nemzetközi tárlat is.
„A mai eseményen szakmai eszmecserét indítottunk az útjára és baráti kéznyújtással fordultunk egymás felé. Voltaképpen ez a koncepciónk lényege, hogy kapcsolatok jöjjenek létre, gondolatok találkozzanak egymással”
– szögezte le köszöntőjében az egyesület elnöke. Hozzátette: mindez a nyitottság jegyében zajlik.
Szabó Bodó Renáta, a kiállítás főkurátora a csoportos tárlat címének magyarázatával kezdte gondolatait. Mint elhangzott, az interszekció románul kereszteződést, találkozási pontot, metszéspontot jelent. Hozzátette: a felvidéki képzőművészeti egyesület már 2018-ban kezdeményezte a határon átívelő együttműködést, ahol az aktív eszmecsere volt az elsődleges cél. Ekkor a Parola címmel létrejövő tárlaton mutatkoztak be a határon túli képzőművészek.
A határon túli kisebbségi képzőművészek köré épült a kiállítás – jegyezte meg.
„Az Interszekció projekt olyan interkulturális párbeszéd megteremtését tűzte ki célul, ahol felvidéki és erdélyi magyar művészek saját kultúrájuk összetettsége mellett a két országrész különbözőségeinek találkozási, lehetséges kapcsolódási pontjait keresi. A művészet egyetemessége a legmeghatározóbb pont, mely feloldja a határokat és szellemi egységgé formálja az alkotók műveit” – fogalmazott a főkurátor.
A bemutatkozó művészekkel kapcsolatban Szabó Bodó Renáta elmondta:
különböző korosztályhoz tartozó művészek és eltérő művészeti ágak képviselőinek laza harmonikus egysége teremtődött meg a kiállításon.
Tradicionális alkotási technikák mellett modern, dinamikus alternatív megoldások is jelen vannak a képzőművészeti seregszemlén.
Szebeni Zsuzsanna, a Sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője főleg a virágzó együttműködésről szól. Mint elmondta: hatalmas a közös kultúrkincsünk, amelyből mindannyian táplálkozunk. Reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy ez az egyedi kezdeményezés kiterebélyesedik az idő múlásával.
Balla Rita művészeti menedzser, a kiállítás egyik kurátora megjegyezte, az Interszekció tárlat mellett a Limes Galéria Dúdor-termében Komárom a mi szemünkkel címmel rendezték meg az I. Felvidéki Kortárs Művészeti Vásárt. Ebből is hagyományt szeretnének teremteni. Mint jelezte: az egyesület kiemelt céljai közt szerepel, hogy a régiók kulturális értékeire irányítsák a közönség figyelmét és a magyar kortárs műkereskedelemre hatást gyakoroljanak.
Keszegh Béla, a város polgármestere üdvözölte a kezdeményezést. „Kortárs alkotások megbecsülésének szándékával valósul meg a művészeti vásár” – jelezte. Hozzátette: az alkotók szemléletén keresztül láthatjuk Komáromot, kiemelte a város egyes szegmenseit.
A kiállító felvidéki művészek sora: Bugyács Sándor, Csernok Barnabás, Dolán György, Éliás Ádám, Fecsó Szilárd, Godány Sándor, Király Zsuzsa, Kopócs Tibor, Kovács Csonga Anikó, Kutak Adrienn, M. Kiss Márta, Maruscsák Dávid, Mayer Éva, Miriama Schniererová, Petrla Ferenc Seňor, Szabó Ottó, Szilva József, Szűcs Gábor, Szunyog Júlia, Tóth Emese, Vámos János.
A kiállító erdélyi művészek: Baab József, Berze Imre, Csóka Szilárd Zsolt, Dabóczi Géza, Domokos Ágnes, Éltes Barna, Fábián Emőke, Gagyi Botond, Herman Levente, Kocsis Rudolf, Kuti Botond, Kuti Dénes, Léstyán Csaba, Németh Attila Levente, Péter Alpár, Szabó Anna Mária, Tódor Tamás, Ütő Gusztáv, Vinczeffy László.
A tárlat május 13-ig tekinthető meg a komáromi katonatemplomban.
Forrás: Felvidék.ma/ Pásztor Péter
Fotók: Krűger Viktor
A kiállítást támogatta: KULTMINOR