Május 26-án nyílt meg Drabik Tamás és Kecső Endre szobrász-festő páros közös kiállítása a komáromi Limes Galériában. A két magyarországi alkotó a Katonatemplom teréhez célzottan készítette helyspecifikus alkotásait, melyeket első ízben mutattak be pénteken.
„A magyarországi fiatal művészgeneráció átlagából kiemelkedő Kecső Endre festőművész és Drabik Tamás szobrászművész számos közös vonást rejt magában. Amellett, hogy a való életben jóbarátok, mindketten a figurális művészet mellett kötelezték el magukat, alkotásaikban pedig ókori mitológiai témákat ültetnek át modern köntösbe. Emellett mindketten szenvedélyes rajzolók: időnként marathóni rajzoló hétvégéket tartanak a festőművész otthonául szolgáló Szolnoki Művésztelepen. Az eszköz: ceruza. A hordozó: papír, nem is akármekkora: több négyzetmétert is felölel egy-egy közös munka. A technika pedig szigorúan rajz, nem pedig grafika. A végeredmény nem más, mint egy közös mű, mely egyazon papíron, egymást felváltva, kiegészítve, át- és belerajzolva készül – mindennek eddigi eredményét pedig első ízben Komáromban tekintheti meg a művészetszerető közönség” – fogalmazott Képiró Ágnes, művészettörténész, a szolnoki Damjanich János Múzeum művészettörténész-muzeológusa a kiállítás egészéről.
Képiró Ágnes a megnyitó beszédében kiemelte, a kiállítás címe, nemcsak a kész munkákra és azok létrejöttére utaló beszédes címadás, hanem utal a rajzok témáira is. „ A Rajzszíntér a harcszíntérre asszociál, ugyanis jellemzően ókori, döntően görög mitológiából vett toposzokat, csatákat jelenítenek meg és írnak át gigantikus méretű rajzmezőiken. Ugyanis mindketten élénk érdeklődéssel fordulnak a mitológiai történetek felé, melyek rajzi megvalósulásai számos korunkbeli áthallásban bővelkednek. A képmezőikbe zsúfolt alakjaik elevenen élnek, mozognak, átadva a szemlélőnek azt a lüktetést, ami az alkotókat a 20-30 órányi alkotási folyamatban szellemileg és fizikailag is mozgásban tartja. Részben ennek is köszönhető, hogy az ókori mitológiából kölcsönzött témákat mi, a 21. század szemlélői nem súlyos történetekként, hanem könnyed, humoros epizódokként is értelmezhetjük és átélhetük a rajzok által közvetítve. Árad belőlük az a játékosság, ahogy a rajzlapot, annak betöltését saját közös harcterükként értelmezik a művészek, miközben az is egyértelmű, hogy nagyon is komolyan veszik mind a választott témák szabadon értelmezett újraírását, mind az alkalmazott technikával a maguk elé tűzött cél és feladat megoldását“ – hangsúlyozta.
Forrás: Parameter.sk
Fotók: Cséfalvay Á. András
Ókori mitológiai témák modern köntösben a Limes Galériában
Izgalmas vállalkozásba fogott a Kecső Endre festőművészből és Drabik Tamás szobrászművészből álló, magyarországi alkotópáros, amely a műveiben ókori mitológiai témákat ültetett át modern köntösbe. A komáromi Limes Galériában a múlt hétvégén Rajzszíntér címmel megnyílt közös kiállításuk a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesületének támogatásával, Balla Rita design- és művészetelemző szervezésével valósult meg, a grafikát pedig Kovács Csonga Anikó képzőművész készítette.