Vízözön: a 24. órában talán megmenekülhetünk Herman Levente bárkáján
Újabb, tájainkon szokatlan kiállítás megrendezésére vállalkozott a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesülete, a MAMSzE. A komáromi Limes Galériában szeptember 22-én este nyílt meg a erdélyi származású multidiszciplináris művész, Herman Levente Vízözön című önálló festménykiállítása. Az erőteljes üzenettel bíró műveknek nem csak a térbeli elrendezése formabontó, hanem az ugyancsak meglepő volt, hogy a tárlatot az alkotóval több közös projektet is tervező Daniela Jáuregui Servin spanyolul nyitotta meg…
„A nagyszülők azt mondják, hogy a teremtőknek pálcika gyermekei voltak, akiknek sem lelkük, sem értelmük nem volt, így nem emlékeztek Teremtőjükre, már nem emlékeztek az Égi Szívre, és ezért kerültek szerencsétlenségbe, azonnal megsemmisültek és elpusztultak, és halálukat kapták, az Égi Szívből árvíz keletkezett, egy nagy árvíz alakult ki és hullott a pálcikababák fejére“ – idézett elöljáróban egy témábavágó részletet a quiché maja nép Popol Vuh szent könyvének szövegeiből.
– vont párhuzamot Noé és az alkotó között. Ez utóbbi képsorozata valójában a saját emlékeinek labirintusa, a szocialista Románia társadalmi kontextusának erős érzelmi töltetével. “A mindennapi élet tárgyai, a városi tájak és a téli erdők nosztalgikus történeteket suttognak, amelyek a művész legbensőségesebb álmainak és emlékeinek ködös atmoszférájába repítenek bennünket.”
Hasonlóképpen Andrej Tarkovszkij Az áldozat című drámafilmjéhez, amelyben egy középkorú értelmiségi próbál tárgyalni Istennel azért, hogy megakadályozza a közelgő nukleáris holokausztot. E képek többnyire a mindennapi élet látszólagos ábrázolásai, melyek között erőteljes filozófiai diskurzus húzódik meg, s a hétköznapokból kiindulva, elgondolkodtatásra és jelenkorunk társadalmi, politikai kritikájára invitál bennünket.
Jobb kezében Franciaország zászlaját, baljában pedig egy puskát tart. Herman Levente festményén azonban a nő jobb keze megcsonkítva látható, mégis nagy erővel tartja a békét követelő, fehér zászló rúdját. bal kezét pedig egy felsőbbrendű alak tartja, aki határozottan kíséri és megvilágítja őt a közelgő háború katasztrofális forgatókönyvében.
Herman Levente bárkája a közelgő pusztulással szemben önmagunk újrakonfigurálásának lehetőségét tárja elénk. Kik vagyunk, honnan jövünk és hová tartunk, hogyan népesítenénk be a Földet, ha mi lennénk azok, akiket kiválasztottak az emberiség újra feltalálására – mindez csak néhány a kérdések közül, amelyekkel a művész szembesít minket a Vízözön című kiállításán, a vízben… Most vagy soha, és aki itt találja magát, az szálljon be a bárkába!” – zárult az ismertetés azzal, hogy Herman Levente egy kulccsal jelképesen kinyitotta a “bárka ajtaját”, a jelenlevők pedig szabadon eldönthették, hogy abba be akarnak-e szállni, vagy inkább a pusztulás – önpusztítás útján maradnak.