PhDr. EVA DÉNESOVÁ

Komárno, Slovensko (1962)
galeriadenes@gmail.com +421 905 219 862

ŠTÚDIUM

1987 štátna rigorózna skúška na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, priznaný titul PhDr.
1981 – 1985 ukončenie vysokoškolského štúdia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odbor: Veda o výtvarnom umení
1977 – 1981 ukončenie stredoškolského štúdia na Gymnáziu v Komárne

KARIÉRA

od 1999 do súčasnosti: vykonávanie činnosti umelca v slobodnom povolaní resp. od 01. 04. 2003 ako samostatne zárobkovo činná osoba, výskumná, odborno-metodická a konzultačá činnosť v oblasti výtvarného umenia a architektúry, ochrany kultúrneho dedičstva, výstavnej – kurátorskej činnosti, prednáškovej a publikačnej činnosti v oblasti výtvarného umenia a architektúry, regionálnych dejín (v slovenskom i v maďarskom jazyku), reštaurovaniu predmetov kultúrneho dedičstva (maľba a diela umeleckého remesla)
1991 – 1998 riaditeľ krajského strediska Ústavu pamiatkovej starostlivosti Bratislava, stredisko Komárno (do 01.01.1996) a súčasne aj práca vedúceho výskumného metodického pracovníka, s regionálnym vymedzením pre okresy Komárno, Nové Zámky, Levice, Šaľa (dnes – Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, Bratislava)
1990 samostatný výskumno-metodický pracovník na Krajskom ústave štátnej pamiatkovej starostlivosti Bratislava, stredisko Komárno (polovičný úväzok)
1989 – 1990 samostatný odborný reštaurátor a metodik v Ústredí umeleckých remesiel Bratislava
1985 – 1989 asistent a neskôr samostatný odborný pracovník pamiatkovej starostlivosti na Krajskom ústave štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody Bratislava, stredisko Komárno, s regionálnym vymedzením – okresy Komárno a Dunajská Streda

ĎALŠIE ČINNOSTI A SPOLUPRÁCE

Dlhoročná spolupráca s organizáciami tretieho sektora, samosprávami obcí a odbornými organizáciami zainteresovanými v problematike ochrany kultúrneho dedičstva, výtvarného umenia, architektúry, záujmovo-umeleckej činnosti (výber):

• PALATINUS, o. z., Komárno (spolupráca od vzniku združenia v r. 2000 až doteraz, odborno – metodická práca pri tvorbe Galérie sôch na Nádvorí Európy v Komárne (21 sôch), pri realizácii sochy herca A. Kaszása (Komárno), jazdeckého pomníka sv. Štefana kráľa (Komárno), pri rekonštrukčnej kópii barokovej studne hlavného námestia (Komárno), pri soche J. A. Komenského (Komárno)
• Pro Anavum, občianske združenie, Štúrovo: odborno – metodická činnosť pri realizácii jazdeckého pomníka kráľa Jána III. Sobieskeho
• Spoločnosť Atelier Társaság, o. z., Komárno: v r. 1991 zakladajúci člen občianskeho združenia Spoločnosť ATELIÉR Társaság, do r. 2013 práca redaktora výtvarno-umeleckého štvrťročníka ATELIER (v maďarskom jazyku)
• KPHV Klub priateľov historických vozidiel, o. z., Komárno; Teleki László Alapítvány Budapest; Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus Budapest; Pro Arte Danubii, o. z. Komárno; Kernstok Károly Művészeti Alapítvány Tatabánya
• v r. 2010 – 2011 spolupráca so Schola Privata Gutaiensis – stredná odborná škola s vyuč. jaz. maď. v Kolárove (výstavná činnosť a vyučovanie v odbore dejiny umenia ako externý spolupracovník)
• od r. 2013 spolupráca s Regionálnym osvetovým strediskom, Komárno, Regionálnym osvetovým strediskom, Dunajská Streda a Krajským osvetovým strediskom, Nitra (cykly prednášok o výtvarnom umení a dejinách umenia, koncepčná práca s neprofesionálnymi výtvarníkmi regiónu, realizácia výstav a tvorivých dielní), spolupráca s Nitrianskym samosprávnym krajom pri rozvoji záujmovo-umeleckej činnosti v kraji
• v r. 2021, 2022 spolupráca s Knižnicou Józsefa Szinnyeiho Komárno v oblasti detskej výtvarnej tvorby (detské výtvarné súťaže a letné tábory)
• v r. 2022, 2023 spolupráca so Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége v oblasti záujmovo-umeleckej činnosti pedagogických pracovníkov
• skúsenosti grantovými programami, grantovými schémami miestneho a regionálneho rozvoja, s programami cezhraničnej spolupráce: spolupráca s Euro Global n. o., Komárno a Európskym informačným centrom, Komárno; s Regionálnou rozvojovou agentúrou Komárno (odborná spolupráca pri tvorbe a implementácii projektových úloh a grantov pre obce okresu Komárno a Nové Zámky združené v RRA Komárno), spolupráca s Európskym zoskupením územnej spolupráce Rába – Dunaj – Váh pôsobiacim na Slovensku a v Maďarsku (nezisková organizácia samospráv vykonávajúcich činnosť na základe vnútroštátneho práva daného členského štátu, cezhraničná spolupráca)
• kurátorská činnosť: ako kurátor som realizovala vyše 60 individuálnych a kolektívnych výstav slovenských a zahraničných výtvarných umelcov a architektov na Slovensku i v zahraničí. Metodik a kurátor siedmich ročníkov Medzinárodného sochárskeho sympózia Bašta (Komárno), Medzinárodného výtvarného sympózia SYMPAT 2011 (Komárno, Patince), Medzinárodného výtvarného sympózia Zlatá záhrada 2011, 2012 (Dunajská Streda)
• heraldická tvorba: som autorkou resp. spoluautorkou obecných erbov, pečatí a zástav obcí Iža, Patince, Horné Janíky, Dolné Janíky, Rohovce, Jurová, Kráľovičove Kračany, Zlatná na Ostrove, Lehnice, Dvorníky na Ostrove
• reštaurovanie (výber, po roku 1999): reštaurátor resp. metodik reštaurovania (výber z prác) – Zástava cechu kožušníkov, Cirkevná zástava s obrazom sv. Petra apoštola (Žitnoostrovské múzeum, Dunajská Streda), Zástava dobrovoľníckeho požiarneho zboru (Kameničná), Zástava komárňanského bandéria (Podunajské múzeum, Komárno), Obnova omšových rúch (Rím.-kat. farský úrad, Gabčíkovo), Cirkevná zástava s obrazom Ukrižovania (Rím.-kat. farský úrad, Trstice) – s Ágotou Novák; súbor obrazov Krížovej cesty (Castle Stračov – zámok, Česko)
• dobrovoľnícka práca: v súčasnosti spolupracujem s niekoľkými ďalšími dobrovoľníkmi na preklade publikácie L. Juhász, I.: Komárom emlékjelei az államfordulatok és rendszerváltások tükrében (Vyd. Fórum inštitút pre výskum menšín, Šamorín 2018); organizujem workshopy v oblasti výtvarného umenia a koncerty vážnej hudby mladých hudobných talentov

PUBLIKÁCIE (VÝBER)

2023 Legendy Komárna – kniha historických pamiatok, legiend, povestí, osobností, príbehov a zaujímavostí. Komárno 2023. (spoluautor: Černek, J., Gráfel, Ľ.)
2020 Kol. aut.: Okoličná na Ostrove – dejiny a súčasnosť obce. Okoličná na Ostrove 2020 (slov. a maď. jazyková mutácia, spoluautor a editor)
2013 Kol. aut.: Po stopách Rimanov na Dunaji. Komárno 2013 (štyri jazykové mutácie, spoluautor a editor)
2012 „Naj“ Nitrianskeho kraja. Nitra 2012
2009 Štúdia uskutočniteľnosti projektu: Rímske a národopisné múzeum v Iži. Komárno
2009 Štúdia uskutočniteľnosti projektu Hmatateľný svet – múzeum a info-centrum / Tapintható világ – Program HU – SK 2007 – 2013. Nadácia Adalbertinum, Komárno
2009 Kol. aut.: Cezhraničná rozvojová analýza v suburbanizačnom priestore Bratislavy – Štúdia. Bratislava 2009 (spoluautor)
2009 – 2010 Kol. aut.: Informačný systém obcí komárňanského okresu – textová časť. 2009, 2010 (dve jazykové mutácie, spoluautor a editor)
2007 Obroda pevností – Kultúrne a turistické prepojenie Starej pevnosti v Komárne (SR) a Hviezdicovej pevnosti v Komárome (HU), Feasibility Study/Štúdia uskutočniteľnosti projektu v SR. Komárno
2006 Revitalizácia Starej pevnosti v Komárne. Feasibility Study/Štúdia uskutočniteľnosti projektu Rekonštrukcia Starej pevnosti. Komárno
2006 – 2007 Kol. aut.: Nominačný projekt na zápis Pevnostného systému Komárna – Komáromu do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Komárno – Komárom 2006 – 2007 (spoluautor)
2005 Kol. aut.: Vitajte v regióne Podunajsko. 2. rozšírené vydanie. Komárno 2005 (štyri jazykové mutácie, spoluautor a editor)
2004 – 2006 Marketingový plán rozvoja cezhraničného turizmu s perspektívou zápisu Rímskeho vojenského tábora Iža – Kelemantia do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. (v kontexte Programu iniciatívy spoločenstva INTERREG III A Program susedstva Maďarsko – Slovensko – Ukrajina 2004 – 2006). Komárno 2006
2003 Művészettörténeti és építészettörténeti kutatás – A Református Keresztyén Egyház kolozsnémai temploma. Komárno
2002 Komárno, Búč, Marcelová, Okoličná na Ostrove – dejiny obce a kultúrno-historické pamätihodnosti. In: Vitajte v regióne Podunajsko. Komárno 2002 (štyri jazykové mutácie)
2001 Múzeum keltskej kultúry – múzeum pre 21. storočie. Projektová štúdia pre Euro Investa Bratislava
1999 Benediktínsky kláštor, Komárno. Umelecko-historický výskum a zisťovací archeologický prieskum. Komárno 1999 (spoluautor: PhDr. Ratimorská, P.)
1998 Rímsky tábor v Iži – Leányvári. In: Pamiatky a múzeá, roč. 47, č. 3
1998 Kaštieľ, Belá – Umeleckohistorický výskum, organizovanie letnej odbornej akadémie pracovníkov pamiatkovej starostlivosti SR. Komárno
1998 – 2000 Výstavba Nádvoria Európy v Komárne 1998 – 2000 (metodická a konzultačná činnosť, publikačná činnosť, pravidelné organizovanie dní otvorených dverí, zabezpečovanie protokolárnych postupov, vrátane diplomatického protokolu)
1996 Revitalizácia a obnova historických jadier miest. In: Monumentorium tutela – ochrana pamiatok 13, Bratislava
1994 Rímske lapidárium v Komárne. In: Architektúra – projekty – stavby 3/1994. Bratislava
1991 Stĺp Najsv. Trojice, Komárno – reštaurátorský a umeleckohistorický výskum. Návrh na reštaurovanie. Komárno 1991 (spoluautor: prof. Porubovič, J.; Csütörtöki, A.; Polgár, M.)
1991 Komárno – návrh na vyhlásenie za pamiatkovú zónu. Bratislava 1989 (spoluautori: Ferusová, D.; Gráfel, Ľ.)
1987 Vojenský (františkánsky) kostol, Komárno. Program pamiatkových úprav. Komárno
1986 Čičov – kaštieľ rodu Kálnoky. Program pamiatkových úprav. Komárno

INÉ

2005  Tvorba a manažovanie europrojektov v samospráve (certifikát – osvedčenie o vzdelaní v zmysle zák. č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní, Regionálne vzdelávacie centrum Prešov)

Jazykové znalosti:

slovenský jazyk – materinský jazyk (C2)
maďarský jazyk (C2)
nemecký jazyk (B2)
anglický jazyk (B1), ruský jazyk (B1)
latinský (A1)