Kortárs képzőművészeti diskurzus indított el a Magyar Alkotó Művészek Szlovákiai Egyesület tagjainak, és a művészetpártoló érdeklődőknek. A „Beszélgetés a kortárs művészetről” című programsorozat első rendezvényének meghívott előadói Lacza Tihamér tudománytörténész (Vásárút) és Török Bianka illusztrátor, egyetemi hallgató (Érsekújvár).

A MAMSzE elnökének, Kopócs Tibornak vitaindítója után a programon megjelentek az alábbi aktuális, tematizált kérdéskörökre keresték a válaszokat:

– a modernizmus és a kortárs művészet fogalmának revíziója,

– a hiteles művészettörténet-írás-kritika narratívájának hiánya,

– a kortárs képzőművészet szerepének megfogalmazása, és helye a hazai- nemzetközi platformokon,

– a hagyományok, kisebbségi lét megjelenése a kortárs felvidéki képzőművészetben,

– a magyar identitás kibontása, az alkotói attitűdök változása, annak viszonyrendszere a művész és a befogadó közönség között,

a társadalomtudományi tendenciák, politikai szempontrendszerek előtérbe kerülésének esztétikai- és filozófiai hatása a    művészi kifejezésmódokra,

– a művészet befogadása napjaink társadalmában.

A disputa részvevői egyetértettek abban, hogy a társadalmi, a történelmi és a kulturális gyökerek felmutatása, azok megújítása jellemzik a kortárs felvidéki képzőművészet aspektusait. A vizuális kultúrában az újszerű jelenségek mellett a hagyományos művészeti formák szerepvállalása is jelen van. A témákat úgy érdemes átfogalmazni, hogy morális kontextusa hiteles legyen, aktuális maradjon, az alkotók tudatosan átgondolt „önarcképe” bontakozzon ki a művekben, mert felvidéki képzőművészet beemelése a közép-kelet-európai művészetbe csak így lehet sikeres.

A beszélgetés során kiemelten foglalkoztak a erkölcsi és esztétikai értékrend válságával. A közösségi integritás fontosságával, a felelős gondolkodás, a társadalmi szerepvállalás különböző metódusaival, amely a közösség (MAMSzE) felemelkedéséhez vezethet. A jelen lévők megerősítették, hogy a közösség összetartó ereje, az egységes kiállás a célok megvalósítása érdekében adja azt a lélektani előnyt a tagságnak amit csak a csoportkohézió nyújthat.

A MAMSzE kiállítás-struktúrája a következőképpen alakul: a révkomáromi, a vajdasági, a dunaszerdahelyi tárlatok után Pozsonyban, a Csemadok székházban nyílik meg az egyesület alkotóinak „Polifónia- Szalon- 2016” című tárlata. 2016. júniusában Brüsszelben a Csáky Pál Európa parlamenti képviselő látogatói csoportjaként az Európai Parlamentben mutatják be az egyesület művészeinek válogatott műtárgyegyüttesét.

A programsorozat következő ülésének Nagy János szobrászművész az MMA rendes tagja lesz lesz a moderátora.

Időpont: 2016. május 21. szombat, 10.30 óra

Helyszín: Révkomárom, Európa- udvar, Cafe söröző – alagsor