GÁSPÁR PÉTER

Pozsony, Szlovákia (1951. október 10.)
gaspar.sculptor@gmail.com +421 905986 248

Gáspár Péter szobrászművész, joggal sorolható a legjelentősebb szlovákiai figuratív szobrászok közé. Nagy utat tett meg szülőfalujától, Bátorkeszitől a fővárosig, Pozsonyig, ahol ma is él és alkot, illetve Besztercebányáig, ahol az utolsó évtizedekben mint a Képzőművészeti Akadémia tanára dolgozik. Az éltető gyökerek, amelyek a szülőföldhöz kötik, azonban sohasem szakadtak el. A felvidéki magyarok közül emelkedett ki tehetsége által, és elsősorban ők azok, akik ma is szívesen fordulnak hozzá, ha köztéri alkotással szeretnék gazdagítani a környezetüket. Műalkotásai megtalálhatók Pozsonyban, Kassán, Besztercebá­nyán, Trencsénben, Komáromban, Dunaszerdahelyen, Búcson, Bátorkeszin és sok más településen.
Művészeti alkotásaiban tetten érhető a hagyománytisztelet, a korszerűség és a polgári életérzés miliőjének olyan jövőbe mutató összehangolása, amely egy magasabb mércével mérhető színvonalat kínál. Számos alkotása közül csak néhányat emelek ki: elsősorban a mártírhalált halt Esterházy János grófról készült búcsi művét, ahol teljesen egyedi módon ábrázolta a gróf tragikus sorsát. Majd itt van a Márai Sándorról készült köztéri szobra Kassán – a szobrászati kompozíció egészen egyedi teret formál maga köré. Az író egy karosszékben ülve éli az idő múlását, lelkében egy letűnt szép világ … a szemközti bronz karosszék üres, mintha várna valakit, mintha várna valami kielégítő választ… – talán arra a kérdésre, hogy mit lehet, mit lehetne megérteni ebből a mai világból, amely néha oly embertelen tud lenni… Itt vannak továbbá a Luxemburgi Zsigmondról és Bél Mátyásról készült bronzszobrai az Európa-udvari szoborparkban vagy a világ­háborúban elhurcoltak emlékműve Komáromban. S végül a 2008-ban készült köztéri alkotása: a tragikus hirtelenséggel elhunyt Kaszás Attila színművészről készült egész alakos bronzszobra a komáromi Jókai Színház előtti téren. Gáspár Péter itt a heroizálást, a monumentalitást, a mindenfajta „színházi” pompát kerülve jeleníti meg a színészt – egy mozdulattal: amint elhagyja a színpadot, a színpadi drapériákat, és már egy más világ felé vezeti lépése és tekintete. Gáspár Péter egyik legutolsó alkotása a Kálvin Jánosról készített dombormű, amelyet szülőfaluja református gyülekezetének felkérésére alkotott.
Gáspár Péter szobrászművész azok közé tartozik, akik a körülöttünk lévő zűrzavar ellenére teszik a dolgukat…Műveivel egy élhetőbb, jobb világot próbálnak létrehozni.

PhDr. Eva Dénesová, művészettörténész

1951. október l0-én született Bátorkeszin (Szlovákia, Komáromi járás). Művészeti tanulmányait Pozsonyban, az Iparművészeti Szakközépiskola kőfaragás szakán kezdte (1967-71), majd a pozsonyi Képzőművészeti Főiskola figurális szobrászat szakon Ján Kulich professzor műtermében (1971-77) folytatta. A kötelező katonai szolgálat letelte után asszisztensként tanított a pozsonyi Képzőművészeti Főiskola szobrászati szakán, s itt 1988-ban habilitált docenssé.  1990 és 2000 között szabadfoglalkozású szobrászként tevékenykedett.  2000-tól napjainkig Besztercebányán, a Képzőművészeti Akadéma figurális szobrászat műtermét vezeti. Szobrászati alkotásai figuratív és monumentális  jellegűek. Számos köztéri – monumentális – szobor alkotója. Néhányat kiemelve, például az „In memorial” (mészkő) csoportos szoborkompozíció, amely Révkomáromban a II. világháború áldozatainak állít emléket. Ugyancsak Révkomáromban az Európa-udvarban áll Luxemburgi Zsigmond király és Bél Mátyás tudós élőnagyságú szobra, s az Anglia parkban V. László – posztumusz király emlékműve. A zsitvatoroki béke megkötésének 400. évfordulójára készített „Harang-Sátor” című köztéri alkotását 2006-ban állították fel Zsitvatőn, Dunamocs község előterében, amelyen jelen voltak a török, az osztrák, a magyar és  a szlovák képviselők. Kassán Márai Sándor írónak szobra emlékeztet az íróra székházában. 2014-ben emlékművet állított Chavive Reiknek, amely Besztercebányán a Szlovák Nemzeti Felkelés Múzeumában van elhelyezve. Jelenleg Jókai Mór Az aranyember című színpadi műve főszereplőjének monumentális szoborkompozícióján dolgozik, amelyet Révkomáromban a Magyar Területi Színház (ma Jókai Színház) megalakulásának hatvanötödik évfordulójára készít. Szobrászi alkotásait erős érzelmi töltettel realizált művek jellemzik, és mint beérett szobrász műalkotásait gondolati-filozófiai elkötelezettség jellemzi.  Számos kitüntetést kapott munkássága elismerésül, mint pl. a Martin Benka-díjat, a Pöstyéni Szobor 1. díját, (Szlovákia), az M. S. Mester-díjat (Budapest). Pozsonyban, Kassán, Komáromban, Búcson, Bátorkeszin, Dunaszerdahelyen megtalálható köztéri szobraiban az ártatlanul meghurcoltak szenvedése és a múlt jeles alakjai (Luxemburgi Zsigmond, Esterházy János, Bél Mátyás, Kálvin János, Márai Sándor) öltenek testet kőbe vésve, márványba faragva, bronzba öntve.

TANULMÁNYOK

1971-1977 pozsonyi Képzőművészeti Főiskola
1967-1971 pozsonyi Iparművészeti Középiskola

MŰVÉSZETI DÍJAK

2009 M. S. Mester-díj, Magyarország
2003 Márai Sándor emlékműpályázat 1. díja, Szlovákia
1987 Pöstyéni Szobor 1. díja , Szlovákia
1977 Martin Benka-díj, Szlovákia

KÖZTÉRI MUNKÁK

Tornászlány, Sportcsarnok, Komárom – bronz
V. László király, Komárom – bronz
In memoriam, Komárom – mészkő
A zene, Naszvad – bronz
A zsitvatoroki béke emlékmű, Dunaradvány – bronz, acél, márvány
Márai Sándor, Kassa – bronz, gránit
Gályarabok emlékműve, Rimaszombat – márvány, bronz
Prometeus, Mohi atomerőmű – andezit
IV. Béla király, Besztercebánya – bronz
Bél Mátyás, Besztercebánya – bronz
Chaviva – Reik Márta, Besztercebánya